Son Yazılar

 • SAHTE HOCA SAHTE WEB SİTESİ ÖNEMLİ

  Maalesef bunu buradan  tüm yüzme severlerle paylaşma gereği duyuyorum Bu web sitesinin kurulma amacı sahte hoca ve web sitelerine karsı halkı bilgilendirmek. Onlardan biride web site...

 • Grup seansları

  Bilgilendirme; Ahmet Cem Y... adli kisi web sitesi ve fecabook üzerinden  siz yüzme severlere ulaşmaya çalışıyor bu kişi sahte hocadır  pedego...

 • Yüzme teknikleri  Her spor gibi yüzmenin de kendine has bir takım teknikleri var. Herkesin bu teknikler...

 • İzmir İçin Hava Durumu

  İzmir için hava durumu

  Yüzme çeşitleri

  Serbest yüzme : Serbest yüzme stili,yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir yüzüş şeklidir.Yüzülen en hızlı stildir.İsteğe bağlı olarak 2,3,4,5,6,7,8,9,10 kulaç ile yüzülebilmektedir.Serbest yüzme suyun üzerine çift kol vuruşuyla birbirinden farklı şeklilde yapılmaktadır.Bacak hareketleri devamlı olmaktadır.6 ayak vuruşu bir nefese denk gelmektedir.Genelde 3 kol bir nefes ve ideal olan bir  yüzme şeklidir.100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m mesâfelerde yapılır.

   


  Sırtüstü: Bu stilde beden su üstünde sırtüstü yatmış, düz olarak bulunur. Omuzlar kalçalardan daha üsttedir. Baş göğüse doğru çekilir ve başın yarısı su içinde durur. Kollar nöbetleşe baş üzerinden arka kısımdan suya vurulur. Bu sırada eller de kürek vazifesi görür. Bacaklar serbest yüzmede olduğu gibi hareket ederler.

     Kurbağalama: Bu stilde de vücut suyun içinde yüzükoyun durumdadır. Bu yüzme stili, her yaştaki insanın uzun mesâfelerde sıkıntısız ve kolay yüzebilmesi bakımından tutulmuş bir yüzme şeklidir. Bu yüzme şeklinde kollar su üstünden öne doğru atılır, sonra ritmik ve paralel olarak su içinden gövdeye çekilir. Ayaklar kalçaya doğru çekilir. Sonra yanlara doğru açılır ve tekrar birleştirilir. Bu stil 100 m ve 200 m mesâfelerde yapılır.
  Kelebek: Diğer stillere göre zor, koordinasyon ve  güç gerektiren bir stildir.Suda adeta kanat çırparcasına ilerlendiği için bu sitile kelebek yüzme sitili adı verilmiştir.Vücudun su yüzeyine dışarıya çıkarılabilmesi için kolların yeterince güçlü olması gereklidir.Ayrıca kulaç ve ayak vuruşunda zamanlamanın doğru yapılabilmesi de önemli bir konudur.Bu sitilin kendine has özellikleri:1.dolfin hareketinin doğal,rahat ve akıcı bir şekilde yapılabilmesi,2.kalçalardan güç alınarak yapılan ayak vuruşu,3.başın sürekli çene(neredeyse)göğse değecek kadar öne eğik tutulması.   

  Diğer Yazılar

  Çocuklara Yüzme Öğretmenin Önemi
  Sağlıklı Yaşam İçin Yüzme
  Yüzme teknikleri
  Grup seansları
  SAHTE HOCA SAHTE WEB SİTESİ ÖNEMLİ